emrebuyuk

Yönetici
Yönetici
Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) sonrası mülakat aşaması, adayların bilgi ve yeteneklerini değerlendirmenin yanı sıra kritik düşünme ve iletişim becerilerini de sınamayı hedefler. Adayların bu aşamada başarılı olabilmeleri için çeşitli alanlardan gelebilecek sorulara hazırlıklı olmaları önemlidir.

1. Uluslararası Anlaşmalar ve Hukuk: Milletlerarası antlaşmaların, ulusal yasalarla çatışması durumunda hangi kuralların geçerli olduğuna dair temel bir soru. (Cevap: Milletlerarası Antlaşmalar)
  2. Türkiye’deki İlkler ve Öncü Projeler: İlk safari parkının nerede kurulduğuna dair bir soru. (Cevap: Gaziantep)
  3. Meclis İşleyişi ve Süreçler: Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilen dilekçelerin inceleme ve karara bağlanma süresiyle ilgili bir soru. (Cevap: 60 gün)
  4. Bilimsel ve Teknolojik Detaylar: Futbol topunun ağırlığıyla ilgili bir soru. (Cevap: 410 - 450 gram)
  5. Sağlık ve Tıp Alanı: Türkiye'nin en büyük şehir hastanesinin nerede olduğuyla ilgili bir soru. (Cevap: Ankara Şehir Hastanesi)
  6. Türk Edebiyatı ve Tarih: Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nın gelirini hangi kuruma bağışladığına dair bir soru. (Cevap: Darül Mesai)
  7. Uluslararası Politika: Imran Khan'ın hangi ülkenin başbakanı olduğuna dair bir soru. (Cevap: Pakistan)
  8. Çevre ve İklim Sorunları: Küresel ısınmanın dünya üzerinde yarattığı etkileri ifade eden bir soru. (Cevap: Küresel Isınma)
  9. Kurumsal İşleyiş ve Hukuk: Ücretsiz izin süresinin bitiminden önce mazeretin ortadan kalkması halinde ne kadar süre içinde göreve dönülmesi gerektiğiyle ilgili bir soru. (Cevap: 10 gün)
  10. Eğitim ve Kültür: Kutadgu Bilig'in yazarının kim olduğuna dair bir soru. (Cevap: Yusuf Has Hacib)
  11. Türk Tarihi ve Siyaseti: Türkiye'nin manevi kurucusu olarak kabul edilen büyük İslam şairinin adı nedir? (Cevap: Muhammed İkbal)
  12. Edebiyat ve Kültür: Nobel Edebiyat Ödülü sahibi olan "Kolera Günlerinde Aşk" ve "Yüzyıllık Yalnızlık" eserlerinin yazarı kimdir? (Cevap: Gabriel García Márquez)
  13. Sosyal Hizmetler ve Hukuk: İş arkadaşlarına, maiyetindeki personele ve iş sahiplerine kötü muamelede bulunmanın cezası nedir? (Cevap: Kınama)
  14. Bilim ve Coğrafya: Dünya'nın en büyük çölü hangisidir? (Cevap: Sahara)
  15. Sanat ve Fotoğrafçılık: "İstanbul'un Gözü" lakaplı ünlü fotoğrafçının adı nedir? (Cevap: Ara Güler)
  16. Eğitim ve Öğretim: 1739 Milli Eğitim Temel Kanunu'na göre zorunlu ilkokul çağı kaç yıldır? (Cevap: 6-14 yaş)
  17. Spor ve Başarılar: Altın Ayakkabı ödülünü kazanan ünlü Türk futbolcu kimdir? (Cevap: Tanju Çolak)
  18. Bilim ve Teknoloji: 1826 yılında ilk fotoğrafı çeken sanatçının adı nedir? (Cevap: Joseph Nicéphore Niépce)
  19. Kültür ve Mimarlık: Sultan Ahmet Camii'nin mimarı kimdir? (Cevap: Sedefkâr Mehmed Ağa)
  20. Coğrafya ve Doğa Bilimleri: Tortum Şelalesi hangi ilimizde bulunmaktadır? (Cevap: Erzurum)
  21. Bilim ve Uzay: Güneş sisteminde kaç tane dev gezegen bulunmaktadır? (Cevap: 4)
  22. Sanat ve Edebiyat: Türk edebiyatının ilk çeviri romanı hangisidir? (Cevap: "Telemak")
  23. Coğrafya ve Doğa Bilimleri: Dünya üzerindeki en yüksek dağ hangisidir? (Cevap: Everest, Himalayalar'da)
  24. Tarih ve Siyaset: Osmanlı Mebusan Meclisi'nde müdafaa-i hukuk grubu yerine hangi grup kurulmuştur? (Cevap: Felah-ı Vatan Grubu)
  25. Bilim ve Teknoloji: Güneşe uzaklığına göre 4. gezegen hangisidir? (Cevap: Mars)
  26. Sosyal Hizmetler ve İnsan Hakları: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görev yapan ilk kadın yargıç kimdir? (Cevap: Doç. Dr. Saadet Yüksel)
  27. Eğitim ve Yasalar: 1739 Milli Eğitim Temel Kanunu'na göre zorunlu ilkokul çağı kaç yıldır? (Cevap: 6-14 yaş)
  28. Kültür ve Sanat: Beyaz Zambaklar Ülkesi kitabının yazarı kimdir? (Cevap: Grigory Petrov)
  29. Coğrafya ve Doğal Güzellikler: Türkiye'nin en büyük şehir hastanesi hangisidir? (Cevap: Ankara Şehir Hastanesi)
  30. Spor ve Başarılar: Çanakkale Savaşı'nda Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlere verilen isim nedir? (Cevap: ANZAC - Australian and New Zealand Army Corps)
  31. Hukuk ve Yasalar: İş arkadaşlarına, maiyetindeki personele ve iş sahiplerine kötü muamelede bulunmanın cezası nedir? (Cevap: Kınama)
  32. Coğrafya ve Yerler: Sultandağı hangi ilimizdedir? (Cevap: Afyonkarahisar)
  33. Bilim ve Uzay: Güneş sistemindeki en büyük gezegen hangisidir? (Cevap: Jüpiter)
  34. Tarih ve Siyaset: Osmanlı'nın son dönemlerinde İngiltere tarafından desteklenen hangi gruplar vardı? (Cevap: Karakol Cemiyetleri)
  35. Kültür ve Miras: Topkapı Sarayı'nın ilk yapımı hangi padişah dönemine aittir? (Cevap: Fatih Sultan Mehmet)
  36. Edebiyat ve Şiir: Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nın gelirini hangi kuruma bağışlamıştır? (Cevap: Darül Mesai)
  37. Bilim ve Sağlık: Tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen ilk bebek kimdir? (Cevap: Louise Brown)
  38. Coğrafya ve Doğal Güzellikler: Türkiye'deki en yüksek dağ sırası hangisidir? (Cevap: Toros Dağları)
  39. Spor ve Tarih: Türk Milli Takımı'nın kuruluş yılı nedir? (Cevap: 1923)
  40. Bilim ve Uzay: Ay'a ilk ayak basan astronot kimdir? (Cevap: Neil Armstrong)
  41. Hukuk ve Yasalar: Özürsüz ve kesintisiz 3-9 gün göreve gelmeme cezası nedir? (Cevap: Kıdem ilerlemesinin durdurulması)
  42. Tarih ve Kültür: Atatürk'ün doğum yılı nedir? (Cevap: 1881)
  43. Eğitim ve Öğretim: Nobel ödülü kazanan ilk Türk kimdir? (Cevap: Orhan Pamuk)
  44. Kültür ve Sanat: Türkiye'nin ilk antik DNA laboratuvarı hangi üniversitede kurulmuştur? (Cevap: Hacettepe Üniversitesi)
  45. Siyaset ve Yasalar: Kamu idaresi bütçesinde ödenek tahsis edilen ve harcama yetkisi bulunan birim nedir? (Cevap: Harcama birimi)
  46. Coğrafya ve Yerler: Anadolu'nun en yüksek dağı hangisidir? (Cevap: Ağrı Dağı)

Bu alanlardan gelebilecek örnek sorular üzerinden çalışmak, adayların mülakat sürecinde daha hazır hissetmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, bu soruları çeşitli kaynaklardan elde ederek ve cevaplarını mantıklı bir şekilde ifade ederek pratik yapmak da önemlidir.

Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü gibi Müdür, Müdür Yardımcılığı mülakalarında temelde 5 alandan sorular gelmektedir.
  • Tarih ve Coğrafya: Tarih, Osmanlı Devleti, Çanakkale Savaşı gibi konulara odaklanırken coğrafya, ülke sınırları, komşu ülkeler ve önemli coğrafi noktaları kapsar.
  • Hukuk ve Yasal Mevzuat: Memurların ceza itirazları, özlük hakları gibi yasal süreçler ve devlet işleyişi hakkında bilgi gerektiren alanlar.
  • Sanat ve Edebiyat: Sanat türleri, edebiyat eserleri, yazarlar veya sanatçılar üzerine soruların geldiği alanlar.
  • Genel Kültür ve Güncel Olaylar: Oscar ödülleri, bilim, sanat, spor gibi genel kültür ve güncel olaylarla ilgili sorular.
  • Yönetim ve İdarecilik Becerileri: Kamu idaresi, mahalli idareler ve görevleri, yöneticilik rolleri ve becerileri üzerine sorular.
Mülakata bu alanlarda soru - cevap çalışmaları ve okumalar yaparak hazırlanabilirsiniz.

Konu Sahibi
emrebuyuk

emrebuyuk

Yönetici
Yönetici

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar