Okul Öncesi- Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (Bep) Örneği

okuloncesi

Üye
Anasınıfı - Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP) Örneği İndirmek İçin Tıklayınız.

Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP), öğrencilerin özel eğitim ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan ve bu ihtiyaçlara yönelik hedeflerin belirlendiği bir planlama belgesidir. Anasınıfı düzeyinde de bireyselleştirilmiş eğitim planları oluşturulabilir. İşte bir örnek:

Öğrenci Adı ve Bilgileri:

Öğrenci Adı: [Öğrencinin Adı]Doğum Tarihi: [Öğrencinin Doğum Tarihi]Veli/İletişim Bilgileri: [Velinin Adı ve İletişim Bilgileri]Tanı Alanı: [Eğitim veya gelişimsel alanlardaki tanılar veya ihtiyaçlar]

Öğrencinin Güçlü Yanları ve Gelişim Alanları:

• Güçlü Yanlar: [Öğrencinin güçlü olduğu yönler]
  • Gelişim Alanları: [Öğrencinin gelişim ihtiyacı olan alanlar]
Hedefler:

1. Fiziksel Gelişim:
    • Hedef: Öğrenci, fiziksel aktivitelerde daha fazla katılım sağlayacak ve motor becerilerini geliştirecektir.
    • Önlemler: Özel olarak planlanmış fiziksel etkinlikler ve oyunlarla öğrencinin motor becerilerini artırıcı çalışmalar yapılacaktır.
  2. Sosyal Beceriler:
    • Hedef: Öğrenci, sosyal etkileşimlerde daha fazla rahatlık gösterecek ve arkadaşlarıyla etkileşimde bulunacaktır.
    • Önlemler: Küçük grup aktiviteleri ve oyunlar aracılığıyla öğrencinin sosyal etkileşim becerileri desteklenecektir.
  3. Dil Gelişimi:
    • Hedef: Öğrenci, iletişim becerilerini geliştirerek ifade edebilme yeteneğini artıracaktır.
    • Önlemler: Özel dil etkinlikleri ve görsel desteklerle dil gelişimine yönelik çalışmalar yapılacaktır.
Değerlendirme Yöntemi ve Süreci:

• Hedeflerin ve ilerlemenin değerlendirilmesi için düzenli gözlem notları, performans testleri ve özel ölçme araçları kullanılacaktır.
Ebeveyn/Veli Katılımı:

• Veliler, öğrencinin eğitim planına katkıda bulunmak ve evde destek sağlamak adına düzenli olarak bilgilendirileceklerdir.

Bu örnek, öğrencinin özel ihtiyaçlarına göre belirli alanlarda hedeflerin ve çalışmaların nasıl belirlenebileceğini göstermektedir. Gerçek bir BEP, öğrencinin benzersiz gereksinimlerine ve öğrencinin durumuna göre daha detaylı olabilir.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar