emrebuyuk

Yönetici
Yönetici
2024 Okul Öncesi Eğitim Programı Değişti

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimde çığır açacak yeni bir programı duyurdu. MEB Okul Öncesi Eğitim Programı'nın güncellenmesiyle, çocukların sağlıklı büyüme ve gelişimlerini desteklemek ve onları ilkokula ve yaşama hazırlamak hedefleniyor.

Yenilenen program, çocukların bilişsel, dil gelişimi, fiziksel, sosyal ve duygusal alanlardaki gelişimlerini en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor. Her çocuğun öğrenme becerileri ve gereksinimlerinin farklı olduğu bilinciyle, eğitim sürecinde tüm çocukların ihtiyaçlarının karşılanması öncelikli bir hale getirilmiştir.

Öğretmenlerin, çocukların farklı gereksinimlerini ve güçlü/zayıf yönlerini göz önünde bulundurarak ders planlarını hazırlamaları ve uygulamaları beklenmektedir. Bu şekilde, bütünsel gelişimin her çocuğa hitap eden kapsayıcı bir ortamda gerçekleşeceği vurgulanmaktadır.

Programın temelini oluşturan "gelişimsel" yaklaşım ve "sarmal" model, çocukların yaş gruplarına ve gelişim özelliklerine göre düzenlenmiştir. Öğretmenler, ihtiyaç duyduklarında programda yer almayan kazanımları ekleyebilirler ancak bu eklemelerin gerekçeleri iyi belirlenmeli ve eğitim hedefleriyle tutarlı olmalıdır.

Yenilenen programla birlikte öğretmenlere destek olması amacıyla "Öğretmen Kılavuz Kitabı" ve çocuklar için "Çocuk Etkinlik Kitapları" hazırlanmıştır. Ayrıca, ailelere yönelik olarak da "Aile Eğitimi Rehberi" oluşturulmuştur.

MEB Okul Öncesi Eğitim Programı, öğrenme sürecinin merkezine çocukları yerleştirerek, onların aktif katılımcılar olduğu bir ortamı teşvik etmektedir. Program, problem çözme, eleştirel düşünme, iş birliği yapma gibi 21. yüzyıl becerilerini destekleyerek, geleceğin bireylerini hazırlamayı amaçlamaktadır.

Bu yenilikçi yaklaşım, bireysel farklılıkları göz önünde bulunduran, öğrenmeyi etkin kılan bir felsefeyi benimseyerek, demokratik bir eğitim ortamının oluşturulmasını hedeflemektedir. Bu sayede, çocuklar hem akademik hem de sosyal açıdan sağlam bir temel üzerinde ilerleyerek, geleceğe güvenle adım atabileceklerdir.

2024 Güncel Okul Öncesi Eğitim Programı
Program Kitapçığına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Son düzenleme:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar