emrebuyuk

Yönetici
Yönetici
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, Türkiye'nin mesleki eğitim alanında yeni bir döneme girdiğini belirterek, büyük işletmelerin içerisinde mesleki ve teknik okulların açılacağını duyurdu. Şamlıoğlu, Şanlıurfa'da düzenlenen "Mesleki Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, bu adımın sektör işbirliğini güçlendirerek mesleki eğitimin kalitesini artırmayı ve öğrencileri iş dünyasına daha iyi hazırlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Özellikle Türkiye'nin ihracat potansiyelini artırmak için mesleki eğitimin önemli bir rol oynayacağını vurgulayan Şamlıoğlu, mesleki eğitimin artık sadece iş gücü yetiştirmekten öte, gençleri girişimci, usta, tekniker ve teknisyen olarak yetiştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Bu yeni proje kapsamında, işletmelerin içerisinde mesleki eğitim verileceğini açıklayan Şamlıoğlu, öğretmenlerin ve öğrencilerin işletme ortamından faydalanacağını ifade etti. Sektör içi okul modellerinin hayata geçirileceğini dile getiren Şamlıoğlu, bu modelle öğrencilerin 4 yıl boyunca işletmelerin içinde eğitim alacağını ve "Eğitimci üretim, üretici eğitim" sloganıyla hareket edileceğini söyledi.

Sürekli üretim içinde olacakları vurgulayan Şamlıoğlu, 9 ve 10. sınıflarda okullarda başlayacak eğitimin, 11 ve 12. sınıflarda işletmeler içerisinde devam edeceğini belirtti.

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak ve Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz de mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak konuşmalarını tamamladılar.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar